کار اصلی ما در صنعت تهویه طراحی،فروش،ساخت و راه اندازی محصولات تهویه مطبوع می باشد.

مطالب ویژه

تماس با ما

فن کوئل

فن کوئل یک مبدل گرمایشی بسیار قوی است که به همراه فن ، تبدیل به مبدل سرمایشی کارآمدی می شود. این مجموعه در فصول سرد، هوای گرم را وارد فضا کرده و در فصول سرد نیز با دمیدن هوای خنک، دمای محیط را متعادل می کند. سیستم کارکرد فن کوئل با حرکت آب گرم و سرد به داخل کوئل ها فعال می شود. به طور معمول انواع فن کوئل به کانال متصل نمی شوند و هوا را مستقیما وارد فضا می کنند.

فن کوئل آخرین بخشی از یک سیستم تهویه مطبوع است که به صورت مستقیم در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه شامل یک فن دمنده و یک مبدل حرارتی (کوئل) سرد و گرم است تا عمل انتقال حرارت و تهویه هوا را به صورت جابجایی اجباری انجام دهد. به هر کوئل دو لوله متصل می شود که یکی لوله ورود آب گرم از بویلر در زمستان یا لوله ورود آب سرد چیلر در تابستان و دیگری لوله مخصوص برگشت آب به موتور خانه مرکزی است. فن کوئل ها می توانند هم به صورت دستی توسط سوئیچ خاموش/روشن و هم از طریق ترموستات کنترل شوند و به دلیل سادگی و انعطاف پذیری در نصب و راه اندازی، می توانند نسبت به دیگر سیستم های HVAC مشابه، اقتصادی و کاربردی تر باشند.

اجزای فن کوئل

این دستگاه از دو قسمت اصلی فن و کوئل می باشد به این صورت که برای دمیدن هوا به محیط از فن استفاده می شود و از کوئل برای انتقال آب سرد یا گرم تولید شده توسط چیلر و بویلر استفاده می شود. در کوئل سرمایشی آب سرد مورد نظر توسط چیلر تامین می شود چیلر دستگاه الکتریکی می باشد که آب را تا دمای ۲ الی ۳ درجه سنتی گراد سرد می کند و در کوئل گرمایشی آب گرم توسط بویلر یا موتور خانه تامین می شود.

کاربر می تواند بسته به نیاز در فصول مختلف سال از سرما و گرمای این دستگاه استفاده کند، هوا در فصل زمستان با عبور از کوئل گرمایشی گرم می شود و توسط فن به محیط دمیده می شود و در فصل تابستان نیز از کوئل سرمایشی عبور می کند و خنک می شود.

انواع فن کوئل

امروزه فن کوئل ها از نظر سلیقه ، کاربرد و محل نصب در اشکال متفاوتی ساخته می شوند که عبارتند از:

فن کوئل سقفی توکار

این دستگاه ها که بیشترین تقاضا را در ساختمان های مسکونی دارند، به دلیل سادگی و سطح صدای بسیار پایین، دارای محبوبیت بالایی می باشد. فن کوئل سقفی توکار درون سقف کاذب طبقات قرار داده می شود. دریچه هوادهی و همچنین دریچه دسترسی به این دستگاه مطابق با سلیقه خریدار ساخته و نصب می گردد، در کنار این مزایا می توان به قیمت پایین این دستگاه نسبت به انواع دیگر نیز اشاره کرد. فن کوئل سقفی توکار معمولا در ساختمان های مسکونی، اداری و … نصب و اجرا می گردد. این دستگاه ها معمولا از ظرفیت ۲۰۰ تا ۱۲۰۰ CFM تولید می شوند.

فن کوئل سقفی روکار

ظرفیت این فن کوئل‌ها هم معمولاً بین ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه می‌باشد. این فن‌کوئل‌ها به دوصورت کابینت دار و بدون کابینت می‌باشند که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع دستگاه، با کابین است که روی کار (سقف ) نصب می گردد.

فن کوئل کانالی

فن کوئل کانالی که دارای فشار استاتیک خارجی بالایی (معمولا ۱۰۰ pa ) می باشد، در مکان هایی که امکان کانال کشی و تهویه هوای یک منطقه با یک سیستم را دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها نیز همچون نوع سقفی توکار درون سقف کاذب ساختمان قرار داده می شوند و از طریق کانال کشی فضای مختلف را تهویه می کنند. فن کوئل های کانالی معمولا به دلیل صدای بالا و حجم هوای زیاد به نسبت دیگر انواع آن ها در راهروهای ساختمان های تجاری، لابی ها و همچنین مکان هایی با ارتفاع کف تا سقف زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها معمولا از ظرفیت ۸۰۰ تا ۲۲۰۰ CFM تولید می شوند.

فن کوئل زمینی

ظرفیت این فن کوئل‌ها ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه بوده و هوا را به صورت بالا زن یا روبرو زن منتشر می‌سازند. فن کوئل های زمینی که امروزه دارای تقاضای کمتری هستند، نوعی از فن کوئل ها می باشند که معمولا بیشتر در بیمارستان ها و فضا های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرند. فن کوئل های زمینی معمولا مکش هوا را از پایین و دهش هوا را از بالای دستگاه انجام می دهند. در مکان هایی که نیاز به بازسازی دارند و امکان شکافتن سقف و جانمایی فن کوئل های سقفی وجود ندارد، استفاده از فن کوئل های زمینی می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

این نوع که به صورت بالازن و روبرو زن می باشد و از معایب آن می توان اشغال محیط ساختمان نام برد اما تعمیر فن کوئل زمینی به سبب اینکه در ارتفاع نیست نسبت به انواع دیگر راحت تر است.

فن کوئل دیواری

فن کوئل های دیواری معمولا به دلیل شباهت ظاهری که به کولرهای اسپلیت دارند، مورد اشتباه قرار می گیرند. این دستگاه ها همانطور که از نام آن ها پیداست، بر روی دیوار نصب می شوند. امروزه به دلیل قرار گیری این دستگاه بر روی دیوار ( که می تواند محل نصب تابلو باشد) از این نوع فن کوئل کمتر در ساختمان های مسکونی استفاده می شود. فن کوئل های دیواری در فضاهای تجاری مانند بانک ها و مغازه ها به دلیل نصب آسان تر و همچنین مکان هایی که نیاز به بازسازی دارند و امکان لوله کشی مجدد و خراب کاری ساختمان وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها در ظرفیت های ۳۰۰ تا ۸۰۰ CFM تولید می شوند.

فن کوئل کاستی

فن کوئل کاستی نسبت به انواع دیگر اصطلاحا یک دستگاه کامل نامیده می شود. فن کوئل های کاستی نیازی به درچه بازدید و دریچه هوادهی ندارند. روش کنترل میزان دما و حجم هوا در این دستگاه ها معمولا از طریق ریموت کنترل انجام می گیرد. فن کوئل های کاستی معمولا در دو نوع چهارطرفه و یکطرفه تولید می شوند. فن کوئل های کاستی بیشتر در مکان هایی نظیر مغازه ها، مجتمع های تجاری، ادارات و … . مورد استفاده قرار می گیرد.

فن کوئل های کاستی یکطرفه نیز می تواند گزینه مناسبی جهت جایگیزینی در ساختمان های مسکونی به جای فن کوئل های سقفی توکار باشد. این دستگاه ها که سینی درین (جهت جمع آوری آب تقطیر شده و هدایت آن به بیرون) ندارند، از طریق پمپ درین آب تقطیر شده را به بیرون هدایت می کنند. شاید یکی از مشکلات این دستگاه ها نگرانی از جهت درست عمل نکردن پمپ و نشت آب تقطیر شده روی سقف باشد. این دستگاه ها در ظرفیت های ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ CFM تولید می شوند.

تقسیم بندی فن کوئل از لحاظ نوع سرمایش گرمایش

فن کوئل‌ها در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کوئل‌های دو لوله دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. فن کوئل‌های چهار لوله، دارای دو لوله برای آمدن آب به کوئل‌ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کوئل‌های چهار لوله می‌توانند هم‌زمان آب سرد و گرم را وارد کوئل‌های خود کنند. با این نوع فن کوئل‌ها می‌توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد. در حالی که فن کوئل‌های دو لوله در یک زمان تنها می‌توانند برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لوله کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اجزای فن کوئل

اجزای فن کوئل شامل موارد زیر می باشد پس از ذکر هر کدام به بررسی دقیق هر یک از اجزا می پردازیم.

کوئل

کوئل قطعه ای است که از لوله های مسی به همراه با فین های آلومینیومی تشکیل شده است. لوله های مسی در دو یا سه ردیف می باشد و این لوله ها به کلکتور ورود و خروج اصلی متصل می شوند که یکی وظیفه ورود آب گرم در زمستان از دیگ و یا آب سرد در تابستان از چیلر را دارد و دیگری مخصوص برگشت آب به سمت موتورخانه مرکزی می باشد.

فندک (Fan Deck)

فندک که شامل موتور ، هوزینگ ، بلور و سینی درین (تخلیه آب) می باشد. که بروی آن قرار گرفته است، این سینی جهت سهولت در تعمیرات در نظر گرفته می شود.

بلوور

بلوور یا همان فن که وظیفه گردش هوا را دارد . در اصل الکترو موتور باعث به گردش در آوردن بلوور می شود و بلور ها نیز بسته به مدل فن کوئل به صورت چپ گرد و راست گرد و از نظر جنس به صورت پلاستیکی و یا آلومینیومی موجود می باشد.

به قسمتی که بلوور درون آن قرار می گیرد هوزینگ گفته می شود و به صورت پلاستیکی و آلومینیومی می باشد . که باعث هدایت جریان هوا به دستگاه می گردد.

سینی درین

سینی درین که مسئولیت تخلیه آب را بر عهده دارد. در اصل آبی که از تقطیر رطوبت موجود در هوا در فصل تابستان به خاطر وجود نقطه شبنم، بر روی کوئل به وجود می آید بر روی سینی درین ریخته و از طریق لوله تخلیه ای که در روی سینی وجود و توسط یک شلنگ مخصوص به لوله تخلیه آب ساختمان متصل می گردد ، تخلیه می شود.

فیلتر

بسته به نوع فن کوئل در دو نوع پلاستیکی و فلزی وجود دارند ، قابل شستشو و همچنین قابل تعویض هستند. وظیفه فیلتر که در مسیر هوای ورودی به فن کوئل قرار می گیرد جلوگیری از ورود گرد و غبار و هرگونه ضایعات موجود در فضا به داخل فن کوئل می باشد. این فیلتر باید همیشه قبل از راه اندازی سرویس گردد و گرد و غبار آن از آن زدوده گردد.

شیر هواگیری

شیر هواگیری فن کوئل که روی لوله اصلی کوئل قرار دارد . به دو صورت اتوماتیک و دستی می باشد و کار هواگیری سیستم را بر عهده دارد . البته بعضی از برندهای تولید کننده فن کوئل روی هر دو تا شیر اصلی کوئل شیر هواگیری نصب می کنند.

کلید سلکتوری

کلید سلکتوری فن کوئل دارای چهار حالت خاموش / روشن ، دور کم ، متوسط و زیاد می باشد. فن کوئل ها می توانند هم به صورت دستی توسط کلید و هم از طریق ترموستات کنترل شوند. شایان ذکر است که از این کلید فقط در فن کوئل های زمینی استفاده می گردد و در فن کوئلهای سقفی این عمل فقط از طریق ترموستات صورت می گیرد.

ترموستات

در فن کوئل های سقفی و کانالی جهت کنترل دور و خاموش و روشن کردن آن از ترموستات سه مرحله ای فن کوئلی استفاده می گردد. معروف ترین و ابتدایی ترین این ترموستات ها، ترموستات Honeywell دیواری می باشد. که درجه تنظیمی و مقدار دور بر روی آن به صورت شکل زیر ست می گردد.

در این ترموستات کنترل دور فن به صورت دستی انجام می گیرد اما در حال حاضر بهترین ترموستات موجود ، ترموستات CLIMASET می باشد این ترموستات با کنترل دقیق دمای هوا ، میزان هوادهی و خاموش روشن دستگاه را به صورت کاملا اتوماتیک کنترل میکند.

می توانید ما را دنبال کنید:

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.

تماس با ما

تهران،بلوار اندرزگو،خیابان سلیمانی غربی،نبش کوچه آشتیانی منفرد،پلاک ۲۸،واحد ۲

021-22211760

سفارش محصول