کار اصلی ما در صنعت تهویه طراحی،فروش،ساخت و راه اندازی محصولات تهویه مطبوع می باشد.

مطالب ویژه

تماس با ما

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت که در واقع به اسپلیت های خانگی معروف است، تقریبا متداول‌ترین سیستم تهویه مطبوع در دنیاست که بسیاری برای تهویه هوا از آن استفاده می کنند. این دستگاه به طور کلی از یک هواساز و یک کندانسور تشکیل شده است و توسط مجموعه ای از لوله‌های مسی بهم متصل شده اند. البته شاید برخی داکت اسپلیت را هم ‌تراز با کولرهای موجود در نظر بگیرند که این تفکر اشتباه است.
 

انواع داکت اسپلیت

در رابطه با انواع داکت اسپلیت باید گفت که تولید این محصول در مدل‌های مختلفی صورت می گیرد که هر یک می‌تواند گزینه‌ی مناسب‌تری برای هر نوع محلی باشد. معمولا داکت اسپلیت‌ها را از نظر نوع نیرو محرکه کمپرسور به دو دسته اینورتر و معمولی تقسیم ‌بندی می‌کنند.

منظور از اینورتور استفاده از فناوری دور متغیر است که در آن ها تفاوت دارد. بزرگترین اختلاف بین داکت اسپلیت اینورتور با معمولی در سرعت متغیر آن است که در نوع معمولی این سرعت ثابت است. صدای کم‌تر، عمر‌ مفید بیشتر، سرمایش و گرمایش سریع‌تر و در انتها مقرون به صرفه‌تر بودن، از برتری‌های اینورتور نسبت به انواع معمولی آن است. البته موضوع قیمت نیز می‌تواند تفاوت‌های عمده در میان آنها ایجاد کند.

مزایا و معایب داکت اسپلیت

به طور کلی در داکت اسپیلت ها از هوای برگشت داخل هر واحد استفاده می شود تا راندمان کاری دستگاه بالا رود که این امر موجب مصرف سوخت کمتر می شود. خوب است بدانید که سرمایش و گرمایش در این دستگاه به وسیله ی حرکت هوا در واحد داخلی (هواساز) با مکش هوای داخلی صورت می گیرد. عملکرد سرمایشی این سیستم کاملا مانند کولرهای گازی و اسپلیت ها می باشد و برای گرمایش در این سیستم از کویل آب گرم استفاده می شود.

در این دستگاه یک (هواساز در بالای سقف کاذب) قرار داده می شود و هوا را مستقیما و یا با استفاده از کانال های اجرا شده در تمامی اتاق ها و فضاها توزیع می نماید. داکت اسپلیت ها در دو نوع معمولی و اینورتر تولید می شوند که داکت اسپلیت اینورتردار به حسگر دمای داخلی مجهز است و می تواند با تغییر فرکانس برق وارد شده، تعداد دور و قدرت کمپرسور را با توجه به دمای محیط تغییر دهد.

داکت اسپیلت چه مزایایی نسبت به دیگر سیستم های سرمایشی دارد؟

این سیستم نسبت به سیستم های مرکزی استقلال کامل دارد، همچنین در مقایسه با رادیاتور راندمان گرمایشی آن نیز بالاتر است. ضمنا لوله کشی گرمایشی داکت اسپلیت از سقف می باشد و حجم لوله کشی آب گرم با استفاده از این دستگاه کاهش می یابد. علاوه بر این هزینه ی پایانی راه اندازی داکت اسپیلت با کویل تقریبا نصف هزینه ی سیستم های چیلر و مینی چیلر می باشد که این خود یکی از مهم ترین مزایای داکت اسپلیت محسوب می شود.

از آن جایی که در داکت اسپلیت از جداکننده روغن استفاده می شود، امکان لوله کشی بین یونیت های داخلی و خارجی با اختلاف ارتفاع 15 متر را فراهم می سازد که این امر موجب می شود در طولانی مدت کارایی دستگاه به خوبی حفظ شود.

این دستگاه علاوه بر تامین سرمایش کافی، گرمایش بسیار قوی دارد و می تواند بین 20 الی 30 درصد در مصرف برق در زمستان صرفه جویی کند. داکت اسپلیت ها می توانند به کمک فیلترهای قابل شست و شو، هوا را تصفیه کنند و فضایی به دور از آلودگی را پدید آورند. این وسیله می تواند به راحتی در هر فضایی قرار گیرد و برای سردترین و گرمترین مناطق طراحی شود.

مقاله زیر می تواند برای شما مفید باشد!

مقایسه داکت اسپلیت با چیلر

استفاده از داکت اسپیلت چه معایبی به همراه دارد؟

بهتر است بدانید که در این دستگاه امکان کنترل زوم وجود ندارد، بدین معنا که با روشن کردن این دستگاه تمامی فضاها اعم از تمامی اتاق ها، سالن ها، راهروها و ... با یکدیگر هم دما می شوند. از آن جایی که دمای هوا توسط یک ترموستات که در بزرگ ترین بخش خانه قرار می گیرد، اندازه گیری می شود، همین امر سبب بروز بزرگ ترین مسئله در داکت اسپلیت می شود که آن، هم دما کردن تمامی بخش های یک واحد ساختمانی می باشد.

همچنین باید به این موضوع اشاره کنیم که این دستگاه نسبت به چیلر و مینی چیلر برق بیشتری مصرف می کند اما مصرف برق داکت اسپلیت در مقایسه با اسپلیت های دیواری کمتر است. یکی دیگر از معایب داکت اسپلیت صدای آن است که به هیچ عنوان برای سالن های کوچک و مکان هایی که به سکوت نیاز است، پیشنهاد نمی شود. درست است که داکت اسپیلت ها یکی از رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع محسوب می شود، اما صدای ناشی از الکتروموتور فن داکت ها به دلیل قرارگیری در سقف کاذب، می تواند موجب سلب آسایش افراد شود.

چه زمانی از داکت اسپلیت استفاده کنیم

استفاده از داکت اسپلیت ها برای سرمایش و گرمایش آپارتمانهای مسکونی ، اداری ، ویلاها و ... بعنوان یک گزینه لوکس و با هزینه برق مصرفی معادل و یا حتی بیشتر از کولرهای گازی اسپلیت در نظر گرفته می شود. داکت اسپلیت ها عموما به جای چند اسپلیت در یک واحد مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از داکت اسپلیت ها علاوه بر استقلال در تامین سرمایش و گرمایش برای هر واحد از آپارتمان بصورت مستقل، همچنین هزینه های نگهداری و بهره برداری از یک سیستم برودتی به شدت کاهش می یابد.

طرز کار داکت اسپلیت

به طور کلی در کندانسور داکت اسپلیت ها (بخش بیرونی) مایع مبرد خنک می شود و  از طریق لوله مسی به شیر انبساطی و از آنجا بصورت گاز مبرد و آماده جذب گرمای محیط به کویل یونیت داخلی داکت اسپلیت منتقل می گردد. در کویل های یونیت داخلی گرمای هوای محیط داخلی توسط گاز مبرد درون کویل گرفته شده و هوای خنک شده توسط فن (پنل داخلی ) به درون کانال رفت هوا منتقل می گردد.

همانند کولرگازی اسپلیت , داکت اسپلیت نیز می تواند برای گرمایش مورد استفاده قرار بگیرد . طرز کار داکت اسپلیت در حالت گرمایشی بدین شکل است که یک کویل مخصوص آب گرم به یونیت داخلی افزوده می شود و در زمستان آب گرم ارسالی از طرف پکیج گازسوز یا بویلر موتور خانه در آن جریان یافته و فن با دمیدن هوا , هوای گرم را از طریق کانال ها در اتاق ها و سالن ها توزیع می کند . بنابراین در زمستان یونیت خارجی داکت اسپلیت خاموش شده و فقط یونیت داخلی کار می کند تا هوا را  از اطراف کویل داغ (داغ شده توسط آب گرم ) عبور دهد و دمای هوا را افزایش دهد .

علت خنک نکردن داکت اسپلیت چیست؟

در فصل گرم تابستان داکت اسپلیت یکی از وسایل پر کاربرد در بیشتر منازل می‌باشد.در برخی موارد مشکلاتی برای داکت اسپلیت شما به وجود می‌آید که باعث بروز علت خنک نکردن داکت اسپلیت می‌باشند در ادامه شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

در ابتدا قبل از اینکه علت خنک نکردن داکت اسپلیت را درون دستگاه جویا شوید بهتر است ریموت کنترل داکت اسپلیت را چک کرده و مطمئن شوید که روی حالت کول است، در صورتی که مشاهده کردید باز هم باد گرم می‌زند سریعا آن را خاموش کنید و علت خنک نکردن داکت اسپلیت را در بین مراحل زیر جویا شوید.عوامل زیادی می تواند موجب عدم عملکرد داکت اسپلیت شود که به آن ها خواهیم پرداخت.

کمپرسور داکت اسپلیت

یکی از علت خنک نکردن داکت اسپلیت بروز مشکل در کمپرسور داکت اسپلیت می‌باشد. کمپرسور یکی از گران قیمت ترین قطعات در داکت اسپلیت است که در صورت بروز هر گونه مشکل در آن هزینه ی سنگینی جهت تعمیر و تعویض آن باید بپردازید. کمپرسور یکی از مهم ترین قطعات داکت اسپلیت است که درون کندانسور (یونیت خارجی) قرار می‌گیرد.

تعمیر کمپرسور کار هر کسی نیست و بهتر است جستجوی علت خنک نکردن داکت اسپلیت ناشی از کمپرسور را به دست نیروهای متخصص و حرفه ای بسپارید و همچنین در صورتی که مشاهده کردید داکت اسپلیت باد گرم می‌زند بهتر است سریعا آن را خاموش کنید تا کمپرسور با مشکل جدی روبه رو نشود و هزینه سنگینی به بار آورد

برد داکت اسپلیت

یکی از مهم ترین قطعات داکت اسپلیت برد آن می‌باشد که در صورت بروز هرگونه ایراد در آن می‌تواند یکی از علت خنک نکردن داکت اسپلیت شود.

برد داکت اسپلیت یکی از قطعاتی است که تمام دستورات داکت اسپلیت از آن گرفته می‌شود در صورتی که یکی از قطعات آن نقص داشته باشند نه تنها علت خنک نکردن داکت اسپلیت می‌شود بلکه امکان اینکه داکت اسپلیت کلا از کار بیفتد وجود دارد

لوله‌های اتصال داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از دو قسمت یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده است که به واسطه لوله‌های مسی به یکدیگر وصل شده اند. یکی دیگر از علت خنک نکردن داکت اسپلیت لوله‌های اتصال می‌باشند. در صورتی که لوله‌های مسی مسدود و یا آسیب دیده باشند اجازه تهویه هوا را نمی‌دهند یکی از علت باد گرم داکت اسپلیت می‌شود.

فیلتر داکت اسپلیت

یکی دیگر از علت خنک نکردن داکت اسپلیت کثیف بودن فیلتر‌ها است. درون داکت اسپلیت‌ها هم مانند کولر گازی فیلتر وجود دارد و در زمان تهویه هوا آلودگی‌های موجود درون هوا را گرفته و اجازه ورود آلودگی‌ها به محیط را نمی‌دهد.

دلیل اینکه می‌گویم علت خنک نکردن داکت اسپلیت کثیفی فیلترها است این است که زمانی که فیلترها کثیف می‌شوند اجازه نمی‌دهند به خوبی تهویه هوا انجام شود و هوای خنک وارد محیط شود. قبل از هر کاری برای تعمیر علت خنک نکردن داکت اسپلیت بهتر است که فیلترها  را چک کنید و در جهت تمیز کردن آن‌ها اقدام کنید

ترموستات داکت اسپلیت

یکی دیگر از مزایای داکت اسپلیت دارا بودن ترموستات است که در برخی موارد علت خنک نکردن داکت اسپلیت می‌باشد. ترموستات جهت تنظیم دمای هوای مورد نظر در داکت اسپلیت تعبیه شده است و در برخی موارد که ترموستات با مشکل مواجه می‌شود نمی‌تواند دمای مورد نظر را تنظیم کند و باعث علت باد گرم داکت اسپلیت می‌شود.

در این حالت همه قطعات داکت اسپلیت به درستی کار می‌کنند و این سوال برای شما مطرح می‌شود که چرا داکت اسپلیت خنک نمی‌کند برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

کندانسور یا یونیت خارجی داکت اسپلیت

یکی دیگر از علت خنک نکردن داکت اسپلیت مناسب نبودن جای کندانسور و یا قرار گرفتن کاور روی آن است. در بیشتر موارد کندانسور را در مکانی نصب می‌کنید که نور مستقیم خورشید به آن می‌تابد و باعث گرم شدن قطعات درونی کندانسور می‌شود و همین امر باعث علت خنک نکردن داکت اسپلیت می‌شود.

برای پاسخ به سوال چرا داکت اسپلیت خنک نمی‌کند هم باید بگویم که علت خنک نکردن داکت اسپلیت در اکثر مواقع این است که شما در فصل سرد زمستان برای محافظت از داکت اسپلیت تان روی آن کاور می‌کشید و پس از مدتی فراموش می‌کنید که آن را بردارید و همین امر علت باد گرم داکت اسپلیت می‌شود

موتور فن و فن داکت اسپلیت

یکی دیگر از علت خنک نکردن داکت اسپلیت خرابی فن یا موتور فن داکت اسپلیت می‌باشد. فن و موتور فن یکی از مهم ترین قسمت‌های داکت اسپلیت می‌باشد چرا که سرمای تولید شده، به وسیله فن به محیط انتقال می‌یابد.

در صورت سوختن و یا نیم سوز شدن موتور فن، موتور هیچ کاری انجام نخواهد داد و فن هم بی حرکت می‌ماند و هیچ گونه هوایی به محیط انتقال داده نمی‌شود و یکی از علت باد گرم داکت اسپلیت می‌شود.

سرویس داکت اسپلیت

یکی از مهم ترین علت خنک نکردن داکت اسپلیت، سرویس نکردن به موقع داکت اسپلیت می‌باشد. داکت اسپلیت‌ها هم مانند سایر لوازم خانگی هر چند وقت یک بار به سرویس نیاز دارند چرا که گرد و خاک گرفته و باعث خراب شدن قطعات داخلی داکت اسپلیت می‌شوند.

می توانید ما را دنبال کنید:

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.

تماس با ما

تهران،بلوار اندرزگو،خیابان سلیمانی غربی،نبش کوچه آشتیانی منفرد،پلاک ۲۸،واحد ۲

021-22211760

سفارش محصول